• سبد خرید شما خالی است.
سبدخرید مجموع:تومان

هوشمند سازی موتورخانه

با گذشت زمان مدیریت هزینه و صرفه جویی در مصرف منابع مفهوم عمیق تری پیدا میکند. اگر کمی عمیقتر به این موضوع نگاه کنیم بیشترین هزینه ای که برای ساختمان صرف میشود مربوط به موتورخانه میشود، اما میتوان با هوشمند سازی موتورخانه هزینه ها را مدیریت و مصرف سوخت را تا حد امکان پایین آورد.

سیستم هوشمند موتورخانه چیست؟

هوشمند سازی موتورخانه یعنی طراحی سیستمی که به وسیله آن تجهیزات داخل موتورخانه متناسب با نیاز حرارتی و برودتی ساختمان به کار گرفته شود. برای انجام این کار از سنسورها و عملگرهایی که در محیط نصب شده اند استفاده میشود و با گرفتن اطلاعات از سنسورها مصرف انرژی کنترل میشود. این امر باعث میشود که کارکرد موتورخانه کاهش یابد و از استهلاک تجهیزات جلوگیری شود.

 

هوشمند سازی موتورخانه

مقایسه موتورخانه هوشمند با موتورخانه سنتی

هدف اصلی موتورخانه ها ایجاد سیستم سرمایشی برای خنک کردن محیط و همچنین ایجاد یک سیستم گرمایشی برای تامین گرمای محیط و آب گرم است. چیلرها سیستم سرمایشی مورد نظر را با استفاده از انرژی برق ایجاد میکنند. بویلرها با استفاده از انرژی گاز طبیعی سیستم گرمایشی را ایجاد میکنند. بویلرها یک مخزن آب را گرم میکنند و چیلرها یک موتور الکتریکی هستند که با حرکت خود سبب خنک شدن محیط میشوند.

در موتورخانه های سنتی کنترل دمای مخزن آب به وسیله یک ترموستات و دستی انجام میشود که همواره یک دمای ثابت است.  اما در موتورخانه های هوشمند با نصب سنسورها مختلف در داخل و خارج ساختمان میتوان از دمای محیط اطلاع پیدا کرد. در نهایت با جمع آوری اطلاعات سنسورها در یک سیستم کنترل مرکزی میتوان زمان کار کردن بویلر را تنظیم کرد.

همچنین چیلرها نیز یک روند کاری ثابت و کلاسیک را در موتوخانه های سنتی دارند. در حالی که در موتوخانه های هوشمند یک پردازشگر مرکزی با گرفتن اطلاعات از سنورهای محیطی مدت زمان کار و همچنین سرعت کارکرد چیلرها را تنظیم میکند.

روند کاری موتورخانه های هوشمند علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، آسایش و راحتی بیشتری برای ساکنین ساختمان به همراه دارد. برخی از مزایای هوشمند سازی موتورخانه به شرح زیر است:

  • محیطی آرام و مطلوب برای ساکنین ساختمان
  • کاهش استهلاک تجهیزات فیزیکی موتورخانه
  • قابلیت برنامه ریزی برای عملکرد زمانی موتورخانه
  • کاهش چشمگیر هزینه مصرفی ساختمان
  • امکان مانیتورینگ وضعیت موتوخانه و دمای محیط
  • کاهش تولید آلاینده های محیطی