هوشمند سازی مرغداری

امروزه پرورش طیور یکی از صنایع پررونق به شمار میرود. در این بین صنعت مرغداری از بقیه پیشی گرفته و بیشتر از بقیه مطرح است.اما به دلیل هزینه هوشمند سازی زیاد سالن های مرغداری افراد کمی حاضر به سرمایه گذاری در این زمینه میشوند. در این بین با هوشمند سازی مرغداری میتوان هزینه های اضافی را از مخارج مرغداری حذف کرد. برای مثال با اندازه گیری روزانه دان مصرفی در هر وعده میتوان از مصرف اضافی دان در روزهای دیگر جلوگیری کرد یا با راه اندازی یک سیستم کنترلی نور میتوان از اتلاف بیش از حد انرژی برق جلوگیری کرد. و چندین نوع راهکار دیگر در این زمینه وجود دارد. از طرف دیگر با هوشمند سازی میزان خطا و تلفات را میتوان به حداقل رساند.

مرغداری هوشمند

چگونه مرغداری را هوشمند (اتوماسیون)  کنیم؟

اگر بخواهیم مشخصات مرغداری هوشمند را بررسی کنیم. میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

تهویه هوشمند

از مهم ترین بخش ها در مرغداری سیستم تهویه هوای آن است. برای انجام این امر انتخاب فن ها در مکان های مناسب تاثیر موثری در جابجایی هوا دارد. از طرفی  مدت زمان کارکرد فن های تهویه هوا تاثیر مستقیم روی مصرف انرژی دارد. با هوشمند سازی مرغداری، سیستم کنترل تهویه هوای هوشمند، زمان کار فن ها را کنترل کرده و از مصرف انرژی اضافی صرف نظر میکند. اهمیت این موضوع در کنترل مقدار آمونیاک و کربن دی اکسید موجود در هوا است. این مقدار نباید از حد معین تجاوز کند و جابجایی هوا باید بصورت کنترل شده و منظم انجام گیرد.

کنترل دمای هوشمند

کنترل دما تاثیر بسیار مهمی در سلامت جوجه ها دارد. چون جوجه ها در سنین اولیه به تغییرات دما بسیار حساسند. با هوشمند سازی سیستم کنترل دما میتوان از تغییرات دمای محیط مرغداری جلوگیری کرد. این امر علاوه بر کاهش خطرات برای جوجه ها و مرغ ها از اتلاف انرژی جلوگیری میکند.

رطوبت

رطوبت هوای داخل سالن باعث تنفس راحت تر طیور میگردد. اما نباید مقدار آن از حد مجاز تجاوز کند و بهترین مقدار آن بین 50-75% است. حای تنظیم این رطوبت در داخل سالن نیازمند کنترل دقیق مدت زمان روشن و خاموش بودن فن ها و زمان کار پخش کننده رطوبت است.

کنترل روشنایی و نور

اگر سیستم روشنایی سالن های مرغداری به طور منظم و نرمال کار نکند باعث تلفات سنگین و هزینه های اضافی میگردد. مدت زمان مناسب روشنایی و خاموشی در طول یک شبانه روز باعث افزایش رشد طیور و کاهش تلفات و فلجی میان طیور میشود.

کنترل وزن طیور

در امر پرورش حیوانات دانستن وزن آنها در بازه های زمانی مشخص کمک زیادی به افزایش کیفیت پرورش آن ها میکند. در پرورش طیور این موضوع از اهمیت دوچندان برخوردار است. دانستن میزان دان مصرفی و وزن روزانه طیور میتواند ضریب تبدیل را به ما بدهد که یکی از پارامترهای مهم در پرورش می باشد. اما انجام این کار بسیار سخت و دشوار است. داشتن یک سیستم هوشمند برای وزن کشی دقیق طیور باعث تسریع در انجام وزن کشی شده و کارها را آسانتر میکند.

سیستم توزیع آب و دان هوشمند

میزان آب و دان مصرفی روزانه در یک مرغداری بیشترین هزینه ای است که مرغداری صرف میکند. حال اگر در مصرف این مواد دقت نشود و بصورت بهینه توزیع دان و آب انجام نگیرد باعث هزینه های اضافی زیادی میگردد.

سیستم امنیت

به علت وسعت مرغداری ها و حجم زیاد کار گاهی پیش میاید که مرغداری ها از خرابی سیستم های خود بی خبر میمانند و بعد از گذشت زمان زیاد متوجه خرابی سیستم میشوند. وجود یک سیستم امنیتی هوشمند که در مواقع ضروری خرابی ها را تشخیص داده و از طریق تلفن همراه به صورت بلادرنگ مرغدار را مطلع سازند.

مانیتورینگ مرغداری بصورت یکپارچه

نمایش وضعیت کلی مرغداری بر روی مانیتور و بصورت یکپارچه کمک بسیار زیادی برای تشخیص سریع مشکلات و راحتی کار میکند. اگر بتوان همه سیستم های ذکر شده در مرحله قبل را به صورت یکپارچه کنترل کرد و وضعیت همه سالن ها و طیور را بصورت آنلاین مانیتور کرد بهتر میتوان سلامت پرندگان را فهمید.