• سبد خرید شما خالی است.
سبدخرید مجموع:تومان

آیا هوشمند سازی ساختمان توجیه اقتصادی دارد؟

یکی از سوالات مهم واساسی در زمینه خانه هوشمند این است که آیا اصلا “ارزش خرید دارد؟”

سوال بالا را به عبارت دیگر بیان می‌کنیم! آیا صرف هزینه برای هوشمند سازی منزل کاری بیهوده است که بود یا نبود آن تفاوتی ندارد؟ آیا لوازم هوشمند سازی خانه به نسبت هزینه پرداختی کارایی دارند؟ هوشمند سازی مختص افراد علاقه‌مند به تکنولوژی است؟مختص افراد طالب زندگی لاکچری است؟ یا برای همه قشری سودمند است؟

در این مقاله با اسکای‌نیک همراه باشید تا پاسخ سوالات را دریافت نمایید.

استفاده از تکنولوژی در هر زمینه ‌ای هزینه خاص خود را داراست، هوشمند سازی نیز از این امر مستثنی نیست. درست است که این امر نیاز به هزینه دارد و نسبت به خدمات ارائه شده توسط شرکت های تولید کننده یا وارد کننده این هزینه بالا و پایین نیز دارد. اما هوشمند سازی ساختمان، کارخانه، مزرعه و… در مدت نسبتا کوتاهی ، هزینه پرداختی را به جیب شما باز می‌گرداند.

اما چگونه؟ طبق تحقیقات و آمار ها، هوشمند سازی می‌تواند تا 50% باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی شود. اما صرفه جویی تنها برای انرژی و کاهش هزینه های آن نیست و ارزش مهمتر هوشمند سازی خریدن وقت و زمان برای کاربر می‌باشد.

تا اینجا کارایی پنهان هوشمندسازی را بیان کردیم که تفاوت عمده بود یا نبود آن می‌باشد و در این برهه زمانی گران شدن منابع انرژی می‌تواند کلیدِ هوشمندِ صرفه جویی باشد.

اکنون کاربرد آن برای اقشار مختلف را بیان می‌کنیم. کاربرد خانه هوشمند تنها خاموش یا روشن کردن لوازم از راه دور نیست، کاربر می‌تواند سناریو های مختلفی را برای سیستم خود تعریف کند تا در زمینه های مختلف به آسان نمودن کارها کمک نماید. سناریو هایی که نه تنها از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌کنند بلکه ایجاد آرامش ، انجام کارها در زمان مقرر ، یادآوری ها و کاهش فراموشی و… را به همراه دارد.

برای مثال در طول روز با تنظیم خودکار پرده ها از روشن کردن چراغ های اضافی خودداری نمایید، به صورت خودکار نور در مکانی که لازم نیست را کاهش دهید یا خاموش کنید. هر روز صبح بعد از آلارم گوشی شما، به صورت خودکار چایی ساز روشن شده و شما به محض رسیدن به آشپزخانه، چای خود را آماده می‌بینید.به صورت صوتی قرار ها و برنامه های روز شما را یادآوری می‌کند و همزمان با خروج شما از منزل مصرف برق به حداقل کاهش یافته، درب و پنجره ها بسته می‌شوند ، خودرو شما روشن می‌شود و زمان گرم کردن خودرو را برای شما می‌خرد. گل های داخل خانه در زمان مقرر حتی در نبود شما به میزان لازم آبیاری می‌شوند و جای نگرانی ندارد، همچنین در صورت نگهداری از حیوان خانگی در زمان مقرر غذای مورد نظر در ظرف غذا ریخته می‌شود. در فصول مختلف به صورت هوشمند کنترل سرمایش و گرمایش منزل را انجام می‌دهد و با ترک طولانی منزل، مدت کوتاهی قبل از بازگشت، دمای منزل را متعادل می‌نماید.

حال یک سوال از خود بپرسید! آیا هزینه قابل پرداخت در برابر این میزان از امکانات که ارائه می‌شود، مقدار زیادی است؟

همانطور که در بالا گفته شد، با کاهش هزینه های پرداختی انرژی، در مدت کوتاهی این هزینه باز خواهد گشت اما این امکانات مدت زمان طولانی ، برای شما آرامش و راحتی زندگی به همراه خواهد داشت.

این تکنولوژی به سرعت در حال به روز شدن و ارائه ویژگی های جدیدی است که می‌تواند برای همه قشر فرهنگی، اجتماعی و کاری، خدمات قابل توجهی ارائه دهد.پس مختص افراد خاصی نیست که ما بگوییم این ابزار هوشمند به کار ما نمی‌آید.

بدون دیدگاه

متاسفانه فرم دیدگاه بسته شده است.